Keď sa doktor mýli

Obrázok používateľa admin

Koľko rodičov počulo o svojom dieťati s Downovým syndrómom od lekára tvrdenie, ktoré čas a samotné dieťa dokázali vyvrátiť?

Ako jedna mamička Ellen. Lekár jej po narodení dieťaťa povedal, že jej dcéra s DS bude po celý život závislá od nej a jej život bude veľmi limitovaný jej intelektuálnym hendikepom. Koho by to nenahnevalo, neranilo? Tak aj Ellen. Veľmi sa jej to dotklo. „Ako to môžete takto povedať?! Pošlem vám maturitné oznámenie mojej dcéry!“, povedala tomuto necitlivému doktorovi. A následne, keď „rozdýchala“ svoj šok, rozhodla sa pre rešerš. Zhromaždila svedectvá rodičov detí s DS, ktoré dokazujú, že aj doktori sa občas mýlia v svojich predstavách. Vybrali sme niektoré:

 • "Lekár nám povedal, že syn nebude sedieť do 11. mesiaca, plaziť sa bude až po 14. mesiaci a chodiť bude až po 2. roku života. Dnes má syn 16 mesiacov. Sedieť vedel v 7. mesiaci, plazil sa v 10. mesiaci, staval sa v 12. mesiaci a chodí už teraz, v 16. mesiacoch. Nič z lekárovej predpovede nebola pravda. Som hrdá na absolútne každú vec, ktorú syn robí." - Shayla B.

 • "Bolo mi povedané, že nebudem môcť dojčiť dcéru. Ani šancu na pokus mi nedali, hoci som o ňu prosila. Nakoniec po 15. hodinách po pôrode ma nechala ošetrovateľka podržať si dcéru. Cítila som, že je hladná, takže som požiadala zdravotnú sestru, aby mi dovolila zistiť, či sa dcéra chytí. Súhlasila a dcéra sa okamžite chytila! Druhé ráno mi laktačná sestrička povedala, že potrebujem plán B, pretože sa obávala, že moje dieťa nebude úspešne pokračovať v kŕmení. Mýlila sa. Až do veku 2 a pol roka som ju dojčila. Dokonca aj 12 hodín po operácii srdca! Moja dievčina je šampión (a celkom dobrý jedlík!) "- Jennifer H.

 • "Nebol to lekár, ale školský psychológ, ktorý nám povedal: "Nestresujte sa, ale nečakajte od neho veľa." Môj syn mal 3 a práve začal chodiť do škôlky. Okamžite som požiadala iného psychológa o spoluprácu. Ten človek sa nemohol viac mýliť" - Debi R.

 • "Doktor nám povedal: "Nebuďte prekvapení, ak sa nikdy nenaučí chodiť, hovoriť, viazať si topánky či jazdiť na bicykli." Od tej chvíle som bola rozhodnutá dokázať mu, že sa mýli. Moja dcéra chodí, rozpráva a oveľa viac! Vyštudovala strednú školu a teraz má svoje prvé zamestnanie! Nikdy nenechajte nikoho, aby limitoval vaše dieťa!" - Katie S.

 • "Naša takmer 3-ročná dcéra robí všetko rovnako ako iné deti jej veku. Chodí, dokonca aj hore-dole po schodoch, vie sa najesť. Sedí, pozerá televíziu a hrá sa so sestrami. Miluje tancovať, keď jej spievam. Kladie sa príliš veľký dôraz na to, čo deti s Downovým syndrómom môžu alebo nemôžu urobiť. Naši lekári nás tiež poúčali a to by mali byť profesionáli. Tlačte svoje deti dopredu (v rozumnom zmysle) a sledujte, ako rastú." - Aaron D.

 • "Jedna zdravotná sestra nám povedala, že syn nebude nikdy čítať – mal štyridsať dní. Nikdy nehovorte mamičke - nieto učiteľke - čo jej novorodeniatko bude a nebude robiť. Môj syn číta a to je dôkaz, že sa ľudia neustále vedia mýliť." - Heather B.H.

 • "Doktor povedal mojim rodičom, že ich syn sa nedožije viac ako 9 rokov. Mýlili sa. Môj milý brat má dnes 47 rokov." - Natasja T.

 • "Lekári povedali, že nebude žiť viac ako 10 rokov kvôli problémom so srdcom. Práve má 36! Má vážnu srdcovú poruchu, ale keď na neho pozriete, nezbadáte to. Stále prekvapuje svojim zmyslom pre humor a láskou k životu!" - Laurie H.

 • "Lekár nám povedal, že môj syn bude žiť len pár hodín po narodení, pretože nemal v poriadku srdce. Povedal, že nemá šancu, že bude iba vegetovať nikdy nebude chodiť, hovoriť alebo dokonca vedieť, kto som. Môj syn sa narodil s ASD a VSD, ktoré sa úplne zatvorili bez operácií. Chodí, bľaboce a rozhodne ma spoznáva. Nikdy nenechajte lekára, aby obmedzil vaše dieťa. Nie je možné ani povedať, koľko žien počúvlo lekárov a radšej išlo na potrat. Žiadny lekár nemá mať konečné slovo o našich deťoch." - Aimee C.

 • "Keď sa náš syn narodil pred 33 rokmi, špecialista nám povedal, že nikdy nebude čítať ani písať a že najlepším, v čo môžeme dúfať je, že by mohol vystupovať v nejakej cirkusovej show. Náš syn číta, píše, spieva v zbore, absolvoval strednú školu a teraz žije v chránenom bývaní a je aktívny vo svojej komunite a so svojou rodinou! Miluje ho veľa ľudí." - Judy S.

 • "Bolo nám odporúčané, aby sme ho "oslobodili na adopciu", pretože nebude schopný ničoho viac než dávať a prijímať lásku. A dnes má prácu, máva vystúpenia pred ľuďmi, dokonca aj spieva sóla, zúčastnil sa piatich špeciálnych olympiád. Je to oveľa viac, než sme kedy očakávali alebo dúfali." - Carolyn K.

 • "Povedali: "Má Downov syndróm. Existujú vynikajúce zariadenia pre ľudí ako je on. Dajte ho tam, choďte domov, majte ďalšie dieťa a užívajte si život." Prebehlo 35 rokov. Dcéra je nezávislá, milá, varí, miluje svojich priateľov. Je to moje krásne dievča. A ten doktor stále ordinuje. Ako by som bola rada, keby sa stretol s mojím dokonalým dievčaťom!" - Debbie M.

 • "Mali sme šťastie. Naši lekári nikdy nehovorili o obmedzeniach, len o možných termínoch, ale uznali, že to urobí všetko v jeho vlastnom čase, či už skôr či neskôr. Mám však bratranca s Downovým syndrómom a doktori povedali mojej tete, že bude úspechom ak v čase puberty nebude nosiť plienky. A on, odkedy sa narodil, neustále dokazuje, že sa mýlili. On a môj syn sú úžasní ľudia!" - Sara S.

 • "V nemocnici lekári uviedli, že naša dcéra sa nebude môcť hrať, dlho behať a že sa veľmi ľahko unaví. Hádajte čo? Dokázala, že je sa mýlili. Je na tom skvelo, vie všetko čo iné deti, je to láska, radosť nášho života. Sme hrdí na našu dcéru, je veľmi inteligentná a môže prekonať kohokoľvek!" - Eduardo S.

 • "Existuje dlhý zoznam vecí, o čom mi hovorili. Ale tá najväčšia skúška bola, keď sa ma pokúšali presvedčiť, aby som išla na potrat. Odmietala som to každú návštevu u lekára. A aha, tu sme, tri dni od 14. roku života – a ona im to ukázala!" - Amanda J.

 • "Nebola to jedna konkrétna vec, skôr „všeobecné varovanie pred katastrofou". Tieto deti vyžadujú starostlivosť 24 hodín denne, 7 dní v týždni (a ostatné deti snád nie?), syn nikdy nebude môcť žiť sám (má iba 22 mesiacov, takže ešte máme čas). Pred jeho narodením sme dostali toľko desivých informácií, ktoré nás vystrašili. S radosťou musím povedať, že nič z toho, pred čím nás varovali, sa nestalo. Je na 100% schopný, krásny, je odhodlaný a zničí tieto stereotypy." - Christy W.

 • "Pediater nám oznámil, že sa nemusíme obávať o syna, lebo sa pravdepodobne nikdy nestane, že by behal, či skákal. Zdá sa, že je to taký jednoduchý medzník v živote, ale týmto vyhlásením sme boli zakaždým obťažovaní. Teraz má 6 a nemôžeme ho zastaviť, aby toľko neskákal a nepreliezal či podliezal veci okolo." - Jessica N.

 • "Môj 5-ročný syn si ostrihal vlasy. Vstúpil do škôlky a školský psychológ mi okamžite povedal, že "typické deti“ v materskej škôlke si sami nestrihajú vlasy. Prítomný terapeut sa zasmial a odvetil: "V každej materskej škole uvidíte aspoň jedno dieťa, ktoré sa samo ostrihalo. Deti s Downovým syndrómom sú rovnaké ako ostatné deti." - Mary W.

 • "Povedali, že dcéra potrebuje pomoc pri chôdzi. Vytvorili jej špeciálne podporný skelet na chôdzu. Nikdy ho nepotrebovala. Odmietla všetky tieto predstavy." - Lisa K.S.

 • "Bolo mi povedané, že moje dieťa s Downovým syndrómom by nikdy nemalo vstúpiť do medzinárodnej školy, pretože nie je možné, aby zvládlo komunikovať v dvoch jazykoch, že ju to bude brzdiť vo vývoji komunikácie a reči. Teraz má 19 rokov a hovorí pekne aj anglicky, aj thajsky." - Hari M.

 • "Môj syn sa narodil pred 40 rokmi. Náš pediater bol mimoriadne pozitívny. Povedal, že síce nebude prezidentom, ale že môže dosiahnuť veľa. Mali sme šťastie s naším lekárom a našim prvým krokom do sveta Downovho syndrómu." - Judy D.

 • "Boli sme požehnaní skvelým pediatrom. Nepovedal nám nič okrem faktu, že syn má DS. Iba vzrušene dodal, že sa teší a je zvedavý, ako sa spolu s nami vydá na cestu jeho životom. Verím, že jeho slová v skutočnosti znamenali "on sa naučí robiť všetko, čo budú robiť vaši ostatní chlapci, hoci na vlastnej časovej osi." - Jeannie E.

Zdroj: www.themighty.com
Preklad: Dandy Divílková

There is 1 Comment

Obrázok používateľa mirka.Ďurákoví

Je to presne tak ako píšu mamičky o svojich detoch s DS ...ja mam syna s DS teraz má 12rokov...doktory vraveli ,že to bude zdrave dieta ale narodil sa postihnuty potom som rodila cisarsky v Trnave a Mudr.Silný z detskeho novorodeneckeho oddelenia mi prišiel na izbu povedat asi po 1hod.mate dieta s DS ,povedal mi to pred všetkymi ženami a nie v sukromí ten šok čo som prežila neprajem nikomu... potom si dovolili spravit dalšiu chybu začali mi syna krmiť umelim mliekom nechceli mi dovolit ho kojit, že ma SLABE SRDCE žE NEBUDE VLáDAT...FUJ HNUS..aky mal prístup tento doktor.....POTOM MI POVEDAL VšETKY MOžNE DIAGNOZI,žE BUDE NA vyvodoch nebude môct normalne cikat, ale pravda bola taka že nakoniec ked išiel domov nepotreboval hadičky...potom, že mam sledovat dieta v noci každi den či dýcha a neomodrieva....takže som nespavala až do jeho operacie ktora bola ked mal 1rok....a nehovorim o dalších diagnozach...pristup a neprofesionalita lekarov tu na slovensku k detom s DS je hrozna,otrasna,alarmujuca...do svojich 2 rorov bral každy den antibiotika ako udržiavajucu liečbu na megaureter, maval časte zapali a tak to bral ako prevenciu...jedneho dna som sa už velmi nahnevala a povedala som si už dost lebo mu to zniči pečen....išla som do lekarne kupila brusnicovy extrakt vo flaši čisty prirodny vytažok...bral to každy den asi 3roky....antibiotika som hned vysadila a potom sme stale nosili moč na kontrolu každe dva tyždne a moč bol v poriadku žiadne zapali ,potom som to povedala nefrologičke a ona povedala že dobre ant.nemusi a davajte mu to....a tak som si syna vyliečila sama velmi vela krat...ako teraz naposlady s Alopeciou areata...kožna že bude plešaty zmierte sa s tym a hotovo....ale ja sa nezmierim nikdy s ničim, vyliečila som si ho sama šamponom , mineralnimi a stopovimi prvkami a teraz ma na hlave hrivu...to by som vedela písat ešte dlho,tak asi tolko k našim lekárom....Je to tu ubohe......