Leukémia u novorodencov s Downovým syndrómom

Obrázok používateľa admin

Približne jedno z 10 detí s Downovým syndrómom sa narodí s pre-leukemickým príznakom. Je známy ako "Transient Leukemia of Down Syndrome" (TL-DS), prípadne aj "TAM". Tento príznak pokračuje v rozvoji akútnej myeloidnej leukémie u Downovho syndrómu (ML-DS) až v jednom z piatich prípadov.

Dobrou správou je, že bolo vyvinuté nové genetické testovanie zamerané na nájdenie tohto potenciálne nebezpečného príznaku. Tento test by sa mal stať štandardom starostlivosti o deti s Downovým syndrómom, čím sa zmení spôsob liečenia novorodencov s vysokým rizikom leukémie. Všetky deti s Downovým syndrómom by mali tento krvný test dostať do troch dní od narodenia, aby sa zistilo, či nie sú v ohrození.

Nové klinické odporúčania, publikované v britskom „British Journal of Haematology”, sú výsledkom rokov výskumu a klinických štúdií vedcov na Oxfordskej univerzite, financovaných charitatívnymi organizáciami Bloodwise a Children with Cancer UK.

Bližšie v článku: https://www.downs-syndrome.org.uk/news/all-newborn-children-with-downs-syndrome-should-receive-leukaemia-test-under-new-guidelines/

Spracovala: Dandy Divílková