Ako reagovať, keď sa niekomu narodí dieťa s Downovým syndrómom

Obrázok používateľa admin

Možno ste sa s tým už stretli. Vašej kamarátke zistili, že bábätko, ktoré čaká má Downov syndróm. Vaši známi či rodina vám oznámili, že sa im narodilo dieťatko s Downovým syndrómom. Stretnete na ulici bývalú spolužiačku s kočíkom a zbadáte, že dieťatko má Downov syndróm.

Ako v týchto situáciách reagovať, keď sa obávate, že nenájdete tie správne slová? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré spísali rodičia detí s Downovým syndrómom. Čokoľvek z toho by ste povedali, alebo niečo podobné, bude to v poriadku.

Tieto riadky si však určite radi prečítajú aj rodičia, ktorí už takéto dieťa majú a vedia, o čom to celé je. Určite by potvrdili, že tieto slová sa napĺňajú každým dňom, ktorý žijú.

Inšpirujte sa (ne-)konečným zoznamom toho, čo povedať priateľovi alebo rodinnému príslušníkovi, ktorému sa má narodiť (alebo sa narodilo) dieťa s diagnózou Downov syndróm.

 1. Práve ste boli požehnaní dieťaťom, ktoré vás bude vždy milovať, každým dňom vás ohromí a nikdy neprestane robiť váš život lepším.
 2. Blahoželáme!
 3. Downov syndróm dnes nie je to isté, čo Downov syndróm v minulosti.
 4. Pripravte sa na úžasne naplnenú cestu! Budete prežívať skvelé dobrodružstvo.
 5. Vaše dieťa je PERFEKTNÉ tak, ako ho Boh stvoril! Nedovoľte nikomu, aby povedal o ňom ničo iné.
 6. Vaše dieťa bude rovnaké ako všetky ostatné deti. On alebo ona bude mať určité obmedzenia, ale nikdy neviete dopredu aké a či by nejaké obmedzenia nemalo akékoľvek dieťa. Milujte ju (alebo ho) celým svojím srdcom. Bude to vaše dieťa. A dieťa Božie.
 7. Blahoželáme! Vaše krásne dieťa Vás každodenne ohromí. Každý jeho malý míľnik vás urobí najpyšnejším rodičom vôbec!
 8. Vy ste boli vybraní, aby ste dostali skutočné požehnanie od Boha.
 9. Viem, že teraz máte veľa obáv, ale akonáhle sa vaše dieťa objaví vo vašom náručí, budete sa diviť, prečo ste strávili toľko času znepokojovaním sa. Bude to krásne!
 10. Žiadne duševné alebo fyzické problémy nie sú dôležité, ak milujete a staráte sa o svoje dieťa.

Váš strach prejde a premení sa na veľa radosti.

 1. Vždy som cítil, že Boh posiela ľudí s Downovým syndrómom na túto Zem, aby nám ukázali, ako milovať. Ježiš miluje ľudí bez ohľadu na veľkosť, farbu alebo bohatstvo a myslím si, že ľudia s Downovým syndrómom uvoľňujú tú Jeho lásku tu na Zemi!
 2. Toto dieťa bude najlepšou „vecou“, ​​ktorá sa vám stane. Vaša sila, keď ste slabí, vaša istota, keď ste zraniteľní, vaša motivácia, keď ste unavení. Život je vždy krásny, bez ohľadu na okolnosti.
 3. On / ona vás naučí a všetkých okolo tak veľa vecí, ktoré by ste sa inak nikdy nenaučili.
 4. Milovali ste svoje dieťa skôr, ako ste vedeli, že má Downov syndróm. Nič sa nezmenilo. Vaše dieťa vždy malo Downov syndróm a vy ho budete vždy milovať.
 5. Nie je to rozsudok smrti a nie je to koniec sveta. A nie je to vaša chyba. Vaše oči sa chystajú otvoriť úplne novému svetu. Toto dieťa, ktoré prinášate na svet, je dar od Boha. Toto dieťa vás naučí zastaviť sa a oceniť malé veci v živote, oslavovať malé úspechy a smiať sa a milovať z hĺbky vašej duše. Nie je to vždy jednoduchá cesta a budete musieť byť bojovníkom za vaše dieťa, ale tá cesta stojí za to!
 6. Budete v poriadku. Budete na emocionálnej horskej dráhe - ale jazda končí krásnym dieťaťom v náručí. Nemôžem uveriť tomu, koľko som plakala predtým, ako sa moje dieťa narodilo - a ako ma milo prekvapuje každý deň odvtedy.
 7. Neboj sa. Budú tu výzvy - ale radosti ich mnohokrát prevážia!
 8. Nebudete veriť,  koľko lásky vaše dieťa prinesie do vášho života a do tohto sveta. Vitajte v elitnom klube.
 9. Zhlboka sa nadýchnite a vydychujte. Všetko bude dobré!
 10. Všetko sa deje z nejakého dôvodu ... Možno to nie je cesta, ktorú by si si vybral, ale nie je to ani zlá cesta... len skrátka iná cesta.

NIKDY nedovoľte, aby vám niekto povedal, že vaše dieťa "nikdy nedokáže..."!

 1. Váš strach prejde a premení sa na veľa radosti.
 2. Pripraviť sa, pozor, štart! Život bude zaujímavý, nikdy nie nudný, plný zábavy a naplnený požehnaním!
 3. Nebojte sa požiadať o pomoc a nebojte sa ničoho.
 4. Nikto neprichádza na svet so záručnou pečiatkou kvality na zadnej strane. Toto dieťa bude mať mnohé problémy a neznáme ako každé iné dieťa. A NIKDY nedovoľte, aby vám niekto povedal, že vaše dieťa "nikdy nedokáže..."! Existuje veľa ľudí, ktorí išli touto cestou pred vami a my tu budeme, aby sme vás držali za ruku a zdvihli, ak to budete potrebovať, ak sa k nám pripojíte. My vám rozumieme.
 5. Blahoželáme... chystáte sa naučiť a cítiť, čo je bezpodmienečná láska!
 6. Chce to veľa trpezlivosti. Počkajte a uvidíte.
 7. Otvorte svoje oči a pozrite sa na dieťa, ktoré vás potrebuje a miluje!
 8. Ešte to nevieš, ale budeš milovať toho malého chlapca / dievča viac, než si dokážeš predstaviť,  a bude to jeden z najkrajších ľudí, akých si kedy stretol a budeš sa usmievať viac, než si myslel, že je to možné. Je to v poriadku, ak si plakal po tej správe, ale smútok netrvá večne.
 9. Snažte sa sústrediť svoju energiu na to, čo môžete urobiť - vzdelávať sa, zhromažďovať informácie, nájsť ľudí a služby, ktoré vás podporia... a snažte sa vyhnúť strachu. Je to zbytočné a nepomáha nikomu. Bez ohľadu na akúkoľvek diagnózu budete mať dieťa! Skvelé!
 10. Teraz sa stretnete s ľuďmi, s ktorými by ste sa nikdy nestretli, naučíte sa veci, ktoré by ste sa nenaučili, a oceníte veci, ktoré by prešli okolo vás bez povšimnutia. Budete mať určite aj ťažké časy ako všetci rodičia. Na pomoc sme tu my, rodičia detí s Downovým syndrómom.
 11. Nedostávame nič, čo nemôžeme zvládnuť a zdroje a príležitosti pre deti s rôznymi schopnosťami sú nekonečné! Vychutnajte si darček, ktorý ste dostali!
 12. Len počkajte a uvidíte. Ľudské predstavy o tom, čo diagnóza znamená a ako sa budú cítiť, keď držia svoje dieťa, sú často od seba vzdialené.
 13. Vždy keď sa pozriete do jeho očí a uvidíte jeho obrovský úsmev, všetko na svete zmizne a vaše srdce sa roztopí do mora lásky a keď objímete svoje dieťa, budete zahltení láskou, radosťou, pokojom a pýchou, že máte tohto anjela! Tento extra chromozóm je láskavý chromozóm!
 14. Vitajte v Holandsku! Nie je to výlet, ktorý ste si priali,  ...ale bude to ten najlepší výlet, aký môžete zažiť!

Tieto a ďalších viac než 300 tipov nájdete v angličtine na stránke: http://noahsdad.com/down-syndrome-diagnosis-what-to-say/

Preklad: Eva Grebečiová